ଶିରିଡି ସାଇ ବାବା ୫ ରୁ ୧୨ ବର୍ଷ ବୟସ ଯାଏଁ ଏଠାରେ ରହୁଥିଲେ, ରହସ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ …

କୁହାଯାଏ ଯେ ସେଲୁ ବା ସେଲୁ ଗାଁ ଯେଉଁଠାରେ ସାଇ ବାବା ତାଙ୍କ ଗୁରୁଙ୍କ ଠାରୁ 5 ରୁ 12 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସାଇ ବାବା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପାର୍ବନୀ ଜିଲ୍ଲାର ପୃଥ୍ରି ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ବାବାଙ୍କ ଗୁରୁ ଭେକୁନସା ସେଲୁ ଗାଆଁ ରେ ରହୁଥିଲେ।

ଏହି ଅଂଶ ହାଇଦ୍ରାବାଦ ନିଜାମଶାହୀର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା | ଭାଷା ଆଧାରରେ ଏହି ପ୍ରଦେଶ ସୃଷ୍ଟି ହେତୁ ଏହି ଅଂଶ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଆସିଥିଲା, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଛି |

 

ମହାଭାରତ କାଳରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ପୃଥ୍ୱୀରେ ଅଶ୍ୱମେଳା ଯଜ୍ଞ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ଅର୍ଜୁନ ତାଙ୍କ ସେନ୍ୟ ସହିତ ଏଠାରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ଅର୍ଜୁନଙ୍କୁ ପାର୍ଥ ବୋଲି ସମ୍ବୋଧନ କରନ୍ତି
|ଏହି ପାର୍ଥ ନାମ ଅପଭ୍ରଂଶ ହେଇ ପଥରି ହୋଇଗଲା | ଏହାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପତ୍ରି କୁହାଯାଏ

ତାଙ୍କୁ ଯୋଗ ଶିକ୍ଷା ଦେବା ପାଇଁ ବାବାଙ୍କ ଗୁରୁ ଭେଙ୍କୁସ୍ ମହାରାଜ ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ସେଲୁ ଠାରୁ 30 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଜାଲନା ଜିଲ୍ଲାର ଉମରଖେଟ ଗାଁର ଏକ ଦୁର୍ଗକୁ ନେଇ ଯାଉଥିଲେ। ଏହି ଗାଁ ପାଖରେ ଖଣ୍ଡୋବା ମନ୍ଦିର ଅଛି |

 

ଶିରଡିରେ ଥିବା ଏହି ଖଣ୍ଡୋବା ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ସାଇ ପ୍ରଥମେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କର ନାମ ସାଇ ପଡ଼ିଗଲା | ଔରଙ୍ଗାବାଦରୁ ଚାନ୍ଦ ପାଟିଲଙ୍କ ବିବାହ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କ ଶୋଭାଯାତ୍ରା ଶେଷ ହେଇ କରି ଏହି ଖଣ୍ଡୋବା ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ରହିଲା।

ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତ ମଲସାପତୀ ତାଙ୍କୁ ସାଇ ବୋଲି ଡାକିବାରୁ ସାଇ ଙ୍କ ନାମ ହେଇଗଲା ସାଇବାବା, ଚାନ୍ଦ ପାଟିଲଙ୍କ ସହ ଏକ ଶିଶୁ ଫକୀର ଥିଲେ। ସେ କେହି ନଥିଲେ ସ୍ଵୟଂ ସାଇବାବା ହିଁ ଥିଲେ

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top