ଆଜି ପବିତ୍ର ବୋଇତ ବନ୍ଦାଣ, ଘାଟ ରେ ବିପୁଳ ଜନସମାବେଶ, ଏହା ସହ ଆଜି ହେବା ବର୍ଷ ର ବଡ଼ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ

ଆଜି ହେଉଛି କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା | ଭକ୍ତମାନେ ଆଜି ଗଙ୍ଗାରେ ଏକ ପବିତ୍ର ବୁଡ଼ ପକାଇବେ। ଓଡ଼ିଶାରେ କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମାଙ୍କର ମହତ୍ତ୍ବ ବହୁତ ଅଧିକ, କାରଣ ଏହି ଦିନ ବ୍ରତ କରିଥିବା ସମସ୍ତ ଲୋକ ଗଙ୍ଗାରେ ଗାଧୋଇଥାନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ସ୍ନାନ କରନ୍ତି | ସମସ୍ତ ଘାଟରେ ଲୋକଙ୍କ ଭିଡ଼ ଜମିଛି

କାର୍ତ୍ତିକ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରେ ଏକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଏହି ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଶତାବ୍ଦୀର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏକ ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣକୁ ଛାଇ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଆଂଶିକ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସୂତାକ ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣର ଅବସ୍ଥା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ସେତେବେଳେ ସୂତାକର ନିୟମ ପାଳନ କରାଯାଏ

 

କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ (ଅକ୍ଟୋବରରୁ ନଭେମ୍ବର) ସମସ୍ତଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଓଡିଶାରେ ବିିଶ୍ଵସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ମାସରେ ସମସ୍ତ ପାପ ଲିଭାଇ ପାରିବେ।

ମୂଳତ  ଏହି ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ହେଉଛି କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶେଷ ଦିନ | ଏହି ଦିନଟି ମତ୍ସ ଅବତାର (ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ମାଛ ଅବତାର), ଭ୍ରିଣ୍ଡା (ତୁଳସୀ ଉଦ୍ଭିଦ) ଏବଂ କାର୍ତ୍ତିକେୟ (ଯୁଦ୍ଧର ଦେବତା) ର ଜନ୍ମଦିନ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

ଅନ୍ୟ ଦେଶରେ ବୋଇତ (ଏକ ବିଶାଳ ଡଙ୍ଗା) ରେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରାକୁ ମନେ ରଖିବା ଏବଂ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଆ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ପାଳନ କରନ୍ତି |

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top