ସତରେ ବିସ୍ମୟ! ଗୋଡ଼ ଥିଲା ଅକାମୀ ହେଲେ ବଞ୍ଚେଇ ଦେଲେ ହଜାରେ ଲୋକ ଙ୍କ ଜୀବନ, ତାପରେ..

କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଉଦୁପି ଜିଲ୍ଲାର ୫୩ ବର୍ଷିୟ କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଯେତେ ପ୍ରଶଂସା କରିଲେ ମଧ୍ୟ ତାହା କମ୍ ହେବ। ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏଯେ, ଯଦି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭଲ ଥିବ, ତେବେ ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ଏକ ରୂପରେ ବିକଳାଙ୍ଗ କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀଙ୍କୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ବହୁତ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଉଛି।

ବାସ୍ତବରେ, ଉଦୁପି ଜିଲ୍ଲାର କୋରଙ୍ଗରାପଡିରେ ରହୁଥିବା କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀ ହଜାର ହଜାର ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ। କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀ ଗତ ଶନିବାର ସକାଳେ ବୁଲିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ସେ ଦେଖିଲେଯେ, ବ୍ରହ୍ମଥାନା ନାଗବାନା ନିକଟରେ ରେଳ ଟ୍ରାକରେ ଫାଟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି, ସେତେବେଳେ ସେଠାରୁ ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ଯାଇଥିଲା, ଯାହାପରେ ଟ୍ରାକଟି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥିଲା।

ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେଯେ, ଅସୁସ୍ଥତା ହେତୁ କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଡାକ୍ତର ତାଙ୍କୁ ସକାଳେ ବୁଲିବାକୁ କହିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଶନିବାର ଦିନ ପ୍ରାୟ ୬ଘଟିକା ୪୫ମିନିଟ୍ ପାଖାପାଖି ଚାଲିବା ସମୟରେ ହିଁ ତାଙ୍କ ନଜର ଭଙ୍ଗା ଟ୍ରାକ ଉପରେ ଆଖି ପଡ଼ିଥିଲା। ଏହାପରେ, ବିଳମ୍ବ ନ କରି ଏବଂ ଚିନ୍ତା ନକରି, ସେ ଗୋଟିଏ ଗୋଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ତିନି କିଲୋମିଟର ଦୗେଡି ଇନ୍ଦ୍ରାଲି ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ପହଞ୍ଚିଲେ। କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତିଯେ, ସେ ଗୋଟିଏ ଗୋଡରେ ବହୁତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭୋଗୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ମନରେ ସମାନ କଥା ଚାଲିଥିଲାଯେ, ଯଦି ସୂଚନା ଠିକ୍ ସମୟରେ ଦିଆନଯାଏ, ତେବେ ଅନେକ ଲୋକ ମରିପାରନ୍ତି, ସେ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡର ଯତ୍ନ ନ ନେଇ ଦୗେଡିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏକ ବଡ଼ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ରୋକାଯାଇଥିବାରୁ ସେ ଖୁସି ଅଟନ୍ତି।

ରେଳ ଅଧିକାରୀମାନେ ତୁରନ୍ତ କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀଙ୍କ ସୂଚନା ଉପରେ ସତର୍କ ସୂଚନା ଜାରି କରିଥିଲେ। ଏହାପରେ ସେ ରେଳ ଦଳ ସହିତ ସେହି ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେତେବେଳକୁ ଆଉ ଏକ ଟ୍ରେନ୍ ଅତିକ୍ରମ କରିସାରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହି ଫାଟଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ବହୁତ ବଡ ହୋଇଗଲା। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତିଯେ, ଭଙ୍ଗା ଟ୍ରାକ ପୂର୍ବରୁ ଗୋଟିଏ ଟ୍ରେନ୍ ସାତ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟିକୁ ୧୬ କିଲୋମିଟର ପୂର୍ବରୁ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା। ଭଙ୍ଗା ଟ୍ରାକ୍ ପରେ ମରାମତି କରାଯାଇଥିଲା। ୪୦ ମିନିଟ୍ ପରେ, ଟ୍ରାଫିକ୍ ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହେଲା। ତାଙ୍କର ସାହସିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ହଜାର ହଜାର ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଜୀବନ ରକ୍ଷା ପାଇଲା।

କୋରଙ୍ଗରାପଡି ନିବାସୀ କୃଷ୍ଣ ପୂଜାରୀ ଏକ ଖାଦ୍ୟ ଷ୍ଟଲରେ କାମ କରି ନିଜ ପରିବାର ଚଳାନ୍ତି। ପୂଜାରୀ କହିଥିଲେଯେ, ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ମୋର ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀରେ କିଛି ଅଭାବ ରହିଥିଲା। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ତାଙ୍କ ଡାହାଣ ଗୋଡ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦେଲା। ମୋତେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଏକ ପଥର ସ୍ଥାନରେ ଚାଲିବାକୁ ଡାକ୍ତର ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମୋର ଗୋଡର ମାଂସପେଶୀ ଆରାମ ପାଇବ। ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ପ୍ରତିଦିନ ରେଳ ଟ୍ରାକ୍ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ବୁଲୁଥିଲେ।

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Scroll to Top